Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Kronika školy > školní rok 2016/2017

školní rok 2016/2017

Zahájení školního roku 2016/2017

Ve čtvrtek 1. 9. 2016 jsme zahájili nový školní rok v ZŠ a MŠ. "Cililink, cililink, zazvonil zvonek a školní rok začal". Krásné slunečné počasí vtisklo úsměvy do tváří školáků i rodičů. Do první třídy vstoupilo letos 9 nových prvňáčků.I v MŠ se konalo zahájení školy po prázdninách, některé děti se velmi těšily, ty mladší se trochu bály, ale všem se nakonec v prostorách MŠ velmi líbilo. 

Plavání

Od středy 7.9. 2016 probíhal každý týden dvouhodinový kurz plavání v Kutné Hoře pro žáky ZŠ a MŠ s dotací 10 hodin v každém ročníku.

Divadélko Kůzle

V pátek 23.9. 2016 se žáci 1. a 2. ročníku vydali přes bludný kořen, který je přenesl do pohádky "divadélka Kůzle" v mateřské škole. Pohádky byli tři - O hamižnosti, fintění a strašení. Společně jsme se nasmáli, zazpívali si a zatančili.

Divadlo v Čáslavi

10.10. 2016 žáci ze ZŠ vyjeli do Dusíkova divadla v Čáslavi na představení "Pipi Dlouhá punčocha". S Pipi jsme se dostali až do cirkusu. Během poutavého dobrodružství všichni diváci Pipi povzbuzovali a užili si spoustu legrace s jejími kamarády, opičákem panem Nilsnem, s pány policajty i lupiči. Na dětech bylo vidět, že i v dnešní době má pro ně Pipi své kouzlo, dokáže na všechny přenést svoji pozitivní energii.

Dýňový svět

Ve čtvrtek 13.10. 2016 byli žáci ZŠ pozváni do "Dýňového světa" na statek k Pipkům do Nové Vsi. Ráno jsme vyrazili pěšky a cestou jsme si povídali o podzimu a přírodě. Pozorovali jsme pasoucí se srnky a cesta nám rychle ubíhala. Manželé Pipkovi nás mile přivítali a zavedli nás do stodoly, ve které byly vystaveny hromady různých druhů dýní. Vyprávěli nám o jejich pěstování, čím se od sebe liší, které jsou okrasné a  které se jí. Odpovídali ochotně dětem na všetečné otázky. Ochutnali jsme dýni, která se jí syrová a byla slaďoučká jako mrkev. Všem nám moc chutnala. Počasí bylo opravdu sychravé, ale dětem nevadil ani drobný déšť. Všechny atrakce vyzkoušely a zahřát jsme se mohli v prostorách občerstvení teplým čajem nebo výbornou dýňovou polévkou.  Zážitkem byla pro všechny "strašidelná sýpka", kde na nás čekaly vyřezávané strašidelné dýně a létající duchové. Děti si zde mohly prohlédnout i domácí zvířata - prase, tele a ovce. Nakonec jsme si mohli nakoupit i dýně domů. Zpáteční cesta vlakem byla plná veselých zážitků. Dýňový svět by opět úžasný a perfektně připravený. Pipkům patří velký dík od všech žáků i dospělých.

Halloween

Dne 31.10. 2016 se uskutečnil tradiční "Strašidelný průvod světýlek". Jako obvykle jsme se sešli před budovou školy a společně zahájili průvod po vsi. Děti přišly ve strašidelných kostýmech se světýlky (lampióny, vyřezané dýně atd.) Na úvod jsme si poslechli několik strašidelných básniček a pak jsme si společně zazpívali o strašidýlku Emílkovi. Počasí nám přálo a my jsme společně vypustili halloweenské lampiony a společně jsme prošli celou ves. Před školou nám ještě celý týden svítily halloweenské dýně, které si děti samy vyrobily.

Divadlo v Čáslavi

3. 11. 2016 všichni žáci ZŠ navštívili dětské představení "Ahoj světe", ve kterém vystoupily Eva Hrušková a Jana Hrušková s poezií Jiřího Žáčka. Úvodní báseň Ahoj moře byla zároveň průvodcem celou zeměkoulí, naším světem. Děti spolupracovaly v hledišti i na jevišti, zatancovaly si i zazpívaly. Představení bylo rytmické, veselé ale i poučné.

21. 11. 2016 jsme viděli v divadle v Čáslavi lyrický pohádkový příběh "Panna a netvor" o kráse, proměně a lásce, která má moc učinit zázrak. Velmi na nás zapůsobil celý příběh. 

Rozsvěcení vánočního stromu

V neděli 27.11. 2016 jsme přivítali adventní  čas rozsvícením vánočního stromu na návsi. Žáci ze ZŠ vyrobili vločky a vánoční stromek jimi ozdobili. Děti z MŠ i ZŠ vystoupily s krátkým programem. Zpěv koled byl za doprovodu živé hudby, našich hudebníků p. Ladislava Löwyho a jeho syna Radka. Všichni jsme si s nimi zazpívali krásné vánoční koledy. Potom se stromeček slavnostně rozzářil a čas adventu nastal.

Mikuláš a čert

5.12. 2016 navštívil děti v MŠ i ZŠ "Mikuláš a čert". Všichni za svou píli a svědomitost dostali svou "mikulášskou nadílku". Nikdo se nebál a všichni měli radost, že na ně Mikuláš a čert nezapomněli. 

Vánoční besídka

V neděli 18.12. 2016 ve 14.00 se konala vánoční besídka pro rodiče a přátele školy. Se svým vánočně laděným programem potěšily děti z MŠ i ZŠ všechny přítomné. Program byl složen z básniček, koled a veselého tancování. Potěšily tanečky dětí z MŠ i "tanec princezen a santaclausů" od děvčat ze ZŠ. Tento krásný dárek nadělily všechny děti svým rodičům, ti je odměnili vřelým potleskem. Dětem se tak podařilo svým nejbližším předat radost a vytvořit vánoční náladu - přátelskou, příjemnou a veselou. Bylo znát s jakou chutí si vystoupení připravily zvláště při závěrečném tanci.

Ve čtvrtek 22. 12.  2016 jsme si i ve škole zazpívali  u Vánočního stromečku koledy a děti si nadělily dárky. Všichni společně jsme si připomněli tradice a zvyky Vánoc.

Filmové představení - Čáslav

Dne 20.12. 2016 žáci ZŠ viděli představení Kniha džunglí - 3D v kině v Čáslavi. Mauglí je vychován vlčí smečkou, ale hrozivý tygr Šér Chán chce zničit vše a Mauglí cítí, že není již v džungli vítán. Děti s ním prožívají jeho dobrodružnou cestu plnou poznání, aby s sním zjistili tajemství překrásného, leč smrtonosného Rudého květu - ohně. Film se nám všem velmi líbil.

Divadlo v Čáslavi

23. 1. 2017 jsme navštívili divadelní provedení baletu "Šípková Růženka" v Čáslavi na hudbu P. I. Čajkovského. Baletní umění se dětem velmi líbilo a povídali jsme si o něm ještě dlouho. 

Projekt ZEMĚ 3000

V pondělí 3.3. 2017 se žáci 3. - 5. ročníku zúčastnili projektu "Země 3 000" pod názvem "Filipíny - za obry a trpaslíky" v divadle v Čáslavi. Fotograf a dobrodruh Adam Lelek je seznámil s Vesmírem a životem lidí na Filipínách. Ve škole při výuce zpracovali společně úkoly v pracovních listech k dané tématice. Celý projekt byl pro všechny velmi zajímavý a přínosný.

Divadlo v MŠ

V pátek 10.3. 2017 v MŠ "Čerti vařili vtipnou kaši", pohádka byla plná písniček, strašení a kouzel. Žáci z 1. a 2. roč. obdivovali krásné dřevěné loutky a každý chtěl mít aspoň jednu doma.

Cestopisný pořad "TAJE THAJSKA"  

V pondělí 3. dubna se žáci 1. a 2. ročníku zúčastnili cestopisného pořadu Taje Thajska v Čáslavi. Velmi úspěšná, barevná a pestrá fotograficko-filmová projekce Kateřiny a Miloše MOTANI napříč Thajskem, které je plné kulturních a přírodních pokladů. Děti viděly tanec hadů a jak si ochočit tygra. Velmi se pobavily při nezbednostech malých opiček. Pořad se nám všem velmi líbil a po návratu jsme o něm ještě vypravovali našim starším spolužákům.

Bedřich Smetana - hudební pořad

Dne 6. 4. 2017 nás loutka "malý Bedříšek" provedl životem a dílem slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí, vyslechli několik árií z jeho oper a při písničce na rozloučení, děti doprovodily malého Bedříška na hudební nástroje.