Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Kronika školy > školní rok 2015/2016

školní rok 2015/2016

Zahájení školního roku 2015/2016

Dne 1. 9. 2015 jsme všichni zahájili nový školní rok. I v MŠ se konalo zahájení školy po prázdninách, některé děti se velmi těšily, jiné se trochu bály, ale všem se nakonec v prostorách MŠ velmi líbilo. V ZŠ jsme se setkali  v 8.00 i s rodiči, kteří doprovodili své děti do první třídy.

Halloween

V sobotu 31.10. 2015 se uskutečnil  "Strašidelný průvod světýlek". Jako obvykle jsme se sešli před budovou školy a společně zahájili průvod po vsi. Děti přišly ve strašidelných kostýmech se světýlky (lampióny, vyřezané dýně atd.) a společně jsme prošli celou ves.

Rozsvěcení vánočního stromu

V neděli 29.11. 2015  se konalo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na návsi ve Vlkanči. i přes špatné počasí vystoupily děti z MŠ a ZŠ s krátkým programem básniček a koled.  Abychom všichni nezmokli, nejdříve jsme se sešli v sále místního pohostinství a poté jsme slavnostně rozsvítili vánoční strom.

Plavání

od pátku 20.11. 2015 probíhal každý pátek kurz plavání pro žáky ZŠ a MŠ.

Vánoční besídka

V neděli 20.12. ve 14.00 se konala vánoční besídka pro rodiče a přátele školy. Žáci MŠ a ZŠ zazpívaly koledy, zarecitovaly vánoční básničky a společně si nakonec všichni zatančily.

V úterý 22. 12.  jsme si i ve škole zazpívali  u Vánočního stromečku koledy a děti si nadělily dárky. Všichni společně jsme si připomněli tradice a zvyky Vánoc.

Zápis dětí do 1. ročníku

V pátek 5. 2. 2016 od 13:30 do 17:30 se v budově Základní školy ve Vlkanči  konal zápis dětí do 1. ročníku.pro školní rok 2016/2017. Celkem přišlo 13 budoucích prvňáčků.

Hudební škatulky

2.2. 2016 jsme navštívili hudební pořad o moderní populární hudbě"Hudební škatulky". Byl to vzdělávací pořad, ve kterém si děti jednoduchou a srozumitelnou formou přiblížily hudební styly, které je denně obklopují z rádia i televize. Žáci se seznámili se styly moderní hudby - pop, rap, reagge.... a společně si zazpívali známé písničky. Např. Polámal se Mraveneček v rytmu HIP HOP.

Země "3 000"

V pondělí 29.února 2016 se žáci 3. - 5. ročníku zúčastnili projektu "Země 3 000"  pod názvem VÝCHODNÍ AFRIKA - KOLÉBKA LIDSTVA v divadle v Čáslavi. Fotograf a dobrodruh Adam Lelek je seznámil se vznikem Země a životem lidí ve Východní Africe. Ve škole při výuce zpracovali společně úkoly v pracovních listech k dané tematice. Zamýšleli se kolik vody denně spotřebujeme, jak se žije bez moderní civilizace, vyučování v Africe, živočišné druhy na Zemi. Těmito úkoly je provedl Agu - chlapec z etiopské rastafariánské vesničky Shashamene. Celý projekt byl pro všechny velmi zajímavý a přínosný.

Jarní dílna s rodiči

V úterý 15.března odpoledne jsme pozvali rodiče s dětmi na jarní dílnu do ZŠ. Pro děti i dospělé byly přichystány ukázky jarních dekorací - věnečky z proutí nebo papírových kraslic, různé dekorativní zápichy ve tvaru vajíček nebo ptáčků, zdobené barevnými fazolemi nebo ovesnými vločkami, a samozřejmě zdobení vyfouklých vajíček. Většinou nezůstalo u jednoho a všichni si odnášeli plno krásných výrobků a hlavně radost ze společné práce. Poděkování patří p.Miláčkové, která pro všechny upekla velikonoční pletence. Bylo to moc krásné odpoledne a těšíme se na další setkání.
V období Velikonoc byly prostory školy vyzdobeny nejen kraslicemi, ale i věnečky, zajíčky nebo slepičkami. Cíle je přiblížit dětem lidové zvyky a tradice, které by neměli zaniknout.

Strašidelné nádraží 

Ve středu 23.března jsme navštívili divadelní představení v Čáslavi Strašidelné nádraží. Pohádkový příběh se odehrával na jednom malém nádraží v městečku jménem Planá. Přednosta stanice Bedřich Růžička chtěl vyhnat strašidlo, které mu vyhánělo cestující. Na pomoc si pozval svoji sestru Blaženu Růžičkovou. Veselá pohádka plná strašení, písniček a kouzel se nám velmi líbila a moc jsme se u ní nasmáli.
 

KOUZELNÁ PLANETA - DIVOKÝ MADAGASKAR

GEOGRAFICKÝ VZDĚLÁVACÍ PROJEKT PRO ŠKOLY -  cestovatelé Kateřina a Miloš Motani

Lemuři, baobaby a domečky z bláta

V pondělí 4.dubna jsme se zúčastnili vzdělávacího projektu v divadle v Čáslavi, kde nám Kateřina Motani ukázala zajímavosti Madagaskaru.
Říká se, že Madagaskar je zbytek dávného tajuplného potopeného kontinentu Lemur. Červený ostrov je domovem rostlin a zvířat, které nikde jinde nenajdete. Ve větvích mají své rejdiště lemuři s kožíškem jak plyšáci a tlapkami jako samet. Za svou kořistí se plíží fosa. Najdete tady deštný prales, mangrovy, kokosové palmy, banánové plantáže, rýžová pole, mohutné baobaby, suchý opadavý les i trnitou buš. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí, pracovití, veselí a nesmírně srdeční.
Tentokrát nás Kateřina a Miloš MOTANI zavedli na fascinující ostrov Madagaskar, který prozkoumali od východu na západ a od severu na jih. Obklopil je PODIVNÝ ZVÍŘECÍ SVĚT a neméně ÚCHVATNÁ VEGETACE. Osmdesát procent rostlin a zvířat se totiž vyskytuje pouze tady.
Nejprve jsme s nimi zavítali do parku Arcandia, kde žije největší druh LEMURA INDRI. Jeho pronikavý křik se brzy z rána šíří kilometry daleko nad deštným pralesem. Mezi listy zvědavě vykukukovali černobílí lemuři vari, lemuři hnědí, tančící SIFAKY, ale i legrační lemuři bambusoví. A když se krajina ponořila do černočerné tmy, skotačili ve větvích noční lemuři maki. Se soumrakem vylezlo ze svého hnízda i "nejošklivější" zvíře na světě AYE-AYE. V husté vegetaci se ukrývají CHAMELEONI všech velikostí, gekoni, hroznýši a pestrobarevné žáby.
S autory jsme se plavili k bývalému PIRÁTSKÉMU OSTROVU St. Marie, kde se v zátoce zdržují velryby. Písečné pláže lemované kokosovými palmami vypadají jako vystřižené ze žurnálu. U úchvatného BAREVNÉHO GEJZÍRU jsme se naučili nejdůležitější malgašské slovíčko.
Na západním pobřeží dominují krajině OHROMNÉ BAOBABY. V rezervaci Kirindy se cestovatelé vypravili na noční výpravu za velmi vzácným druhem potkana. Ovšem pozor, hustým lesem slídí i podivná PSOKOČKA FOSA !
Poté se Kateřina s Milošem vydali na dalekou a náročnou cestu do oblasti TSINGY DE BAMARAHA. Proplétali se skalním labyrintem, šplhali po ostrých vápencových špičkách a prodírali se DIVOKÝMI JESKYNĚMI. Na jihu rostoucí trnitá buš plná těch nejpodivnějších rostlin je královstvím LEMURA KATA.
A mezi touto vší přírodní krásou žijí ÚŽASNÍ MALGAŠI. Kousek od Afriky a přitom v nich koluje africká, asijská, arabská i evropská krev. Spolu s cestovateli jsme mohli pozorovat CVRKOT NA ULICI, kde se prodává všechno, co se urodí nebo uloví - klidně i dvě rajčata nebo hromádka sušených rybiček. V Brikasville se právě sváží z plantáží tuny banánů. Co se ulomí, posbírají děti. Večer se pak banány smaží na ohni a prodávají za korunu kus.
Kde se Kateřina s Milošem objeví, tam je obklopí ROZJÁSANÉ DĚTSKÉ TVÁŘE. Ocitli jsme se s nimi dokonce i mezi pravými ZLATOKOPY. Po pás ve vodě se po celý boží den lopotí za třpytivým práškem, po čele jim stékají perličky potu. Také jsme viděli hledače barevných SAFÍRŮ. Lidé na Madagaskaru jsou velmi chudí. Jsou však šťastní, veselí a se SRDCEM NA DLANI.  pole, mohutné baobaby, suchý opadavý les i trnitou buš. 
Celý pořad na nás velice zapůsobil a budeme na něj dlouho vzpomínat.

Den bezpečnosti 2.ročník

Ve čtvrtek dne 14. dubna se konal v areálu Muzea zemědělské techniky v Čáslavi 2. ročník " Dne bezpečnosti" .
Žákům byly předvedeny praktické ukázky z práce Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdavotnické záchranné služby, Českého červeného kříže, BESIPu a Nadačního fondu Kryštůfek.
Na jednotlivých stanovištích jsme si měli možnost vyzkoušet, jak zachránit život s Kryštůfkem, simulátor převráceného vozidla, prohlédnout auta, zbraně i vybavení Policie a přistavenou techniku hasičů. Na stanovišti BESIPU si starší žáci napsali test z dopravní výchovy a ti menší řešlili dopravní situaci na křižovatce.
Na hlavní ploše  proběhly akční ukázky z práce jednotlivých složek - kynologové - výcvik psů, záchranná služba - ošetření raněného  ( amputovaná ruka), zásah Policie při dopadení pachatele trestného činu nebo zásah pořádkové jednotky při neohlášené demonstraci. Závěr patřil letecké službě - záchrana raněných ze střechy domu a z vrcholků hor( plošina výsuvného žebříku hasičů) za pomoci vrtulníku letecké záchranné služby.
Bylo velmi zajímavé sledovat všechny složky při práci a uvědomit si, jak důležitá, ale i nebezpečná je jejich práce. Přínosem bylo, že si děti mohly samy vyzkoušet některé z činností. Pro nás všechny - jedinečný zážitek.
 

Slet čarodějnic

V pátek 29. dubna se konal tradiční slet čarodějnic. Od rána se do školy slétaly čarodějnice. Nejprve se sešla čarodějnická redakce a vydala další číslo Čarodějného kotlíku, aby se svými příspěvky seznámila ostatní. Přečetli jsme si různá oznámení, inzeráty, čarodějné recepty na mládí, báli jsme se při předpovědi počasí a sliny se nám čarodějnicím sbíhaly při čtení čarodějných menu. Vyluštili jsme zajímavé křížovky a pracovali jsme i na interaktivní tabuli.
Potom nás starší čarodějnice pozvaly na módní přehlídku a všem nám lezly oči z důlku při pohledu na krásné modely mladých čaromodelek.
V 10 hodin jsme strašlivá čarodějná kouzla, básně, písně i tance předvedli obecenstvu u školy. Po malém občerstvení, jsme provedli oblet Vlkanče i s čarodějnicemi z MŠ.
Den se vydařil a my se těšili na setkání s opravdovými čarodějnicemi v sobotu 30.4. na hřišti u ohně.
 

Karel IV.

V květnu jsme si připomněli 700 let od narození Otce vlasti - krále a císaře Karla IV. žáci si přinesli do školy texty, knihy i obrázky a společně jsme si povídali o této významné době.Kronikář Petr Žitavský zapsal,  " v pátek 14. května 1316 mezi čtvrtou a půl šestou ranní se narodil v pražském městě Václav, prvorozený syn pana krále Jana Lucemburského a paní Elišky Přemyslovny. Při jeho narození nastala radost a plesání všem, kteří milovali štěstí královo a království." Václav přijal jméno Karel po svém kmotru a strýci francouzském králi Karlu IV.Sličném.
Za svého života se Karel IV. postaral, aby království české a především Praha vzkvétalo. Až do jeho smrti 29. listopadu 1378, kdy zemřel na zápal plic.
Karlovy vladařské úspěchy:
  • v březnu r.1348 založil Nové Město pražské - největší městské založení 14.st. v českých zemích
  • v dubnu 1348 položil základní kámen ke Karlově univerzitě v Praze
  • v září 1355 předložil zemskému sněmu ke schválení zákoník Majestas Carolina, mimo jiné obsahoval ustanovení omezující šlechtické svobody, proto jej šlechta odmítla, ale dodnes je tento exemplář v korunním archívu
  • v prosinci 1356 dosáhll přijetí říšského zákona Zlatá bula Karlova, jenž vymezoval vztah říše k českému království
  • začal mnoho významných staveb

Enkaustika

V pátek 3. 6. jsme pozvali do školy p.Lazárkovou Olgu, která vyučuje výtvarnou techniku - enkaustiku. Jde o malování voskovými pastely a žehličkou. Při této výtvarné metodě vznikají nádherné abstraktní obrázky, které v dětech probouzí fantazii. Každý žák si s pomocí lektorky vytvořil svůj vlastní obrázek. Dětem se to moc líbilo a určitě si p.Lazárkovou pozveme i příští školní rok.

Akademie DDM

V pondělí 13.6. se dívky z tanečního kroužku zúčastnily Akademie DDM v divadle v Čáslavi. Vystoupily jako bílé a černé kočičky ve veselém tanci na hudbu L. Vondráčkové. Sklidily obrovský úspěch a vystoupení se všem líbilo.
 

Návštěva budoucích prvňáčků

Ve středu 15.6. přišli do školy budoucí prvňáčkové. Kamarádi z 1. ročníku je přivítali písničkou. Přečetli jim básničku o štěňátku Matějovi. Povídali jsme si o zvířátkách a jejich mláďatech. Společně jsme se naučili písničku Mláďata. Samozřejmě nechybělo ani veselé počítání.Na závěr se předškoláci podepsali na tabuli a prvňáci jim jejich jméno napsali psacím písmem. Děti se do školy těší a my na ně také.
 

Školní akademie

V neděli 19. 6. jsme uspořádali školní akademii pro rodiče v sále.
Nejprve vystoupily děti z MŠ a pak žáci ZŠ. Celé odpoledne bylo plné veselých písniček, básniček a tanečků. Všem dětem se program vydařil a potlesk diváků nebral konce.
Díky všem, kteří s programem pomáhali.

Spaní ve škole

Ve dnech 23. a 24. 6. jsme uspořádali již tradiční projekt "spaní ve škole". Ve čtvrtek jsme se sešli ráno na nádraží a společně jeli vlakem na výlet do zoo v Jihlavě. V zahradě je několik nových pavilonů a sledování chování zvířat je vždy zalímavé a veselé. Byl velmi horký den a my využívali tekoucí vody k osvěžení. Bylo nám jak na safari v Africe.
Po návratu do školy jsme utvořili 4 družstva pod vedením žáků 5.ročníku. Každé si vymyslelo název i sportovní pokřik. Smajlíci, lišáci, želvy a čtyřlístek si namalovali také vlajky. Večer nás čekal "bobřík odvahy",kdy jsme si dokázali, že jsme odvážní a ničeho se nebojíme.Stezku odvahy pro nás připravili starší kamarádi - osmáci a byla opravdu strašidelná.
Druhý den družstva soutěžila v netradičních disciplínách a ve vybíjené. Odpoledne jsme vyhlásili vítězné družstvo, ale v našem projektu vyhráli všichni, kteří jsou skvělí kamarádi a nikdy se navzájem nezklamou.

Vysvědčení

Ve čtvrtek 30. 6. byl slavnostně ukončen školní rok 2015/16 a žáci dostali vysvědčení. Všichni prospěli.
Popřáli jsme si krásné prázdniny plné nových dobrodružství. Mnoho úspěchů jsme popřáli v novém školním roce žákům 5.ročníku, kteří odcházejí -
Lucie Pokorná, Filip František Rajdl, Adam Lowy a Vojtěch Malina.